Okrožno sodišče v Mariboru je v zadevi opr. št. III P 580/2021, po tožbi naše stranke A.A., s sodbo z dne 14.05.2024, oškodovanki prisodilo odškodnino za utrpelo nepremoženjsko in premoženjsko škodo v skupni višini 18.639,00 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi. Višje sodišče v Mariboru je s sodbo opr. št. I Cp 640/2024 z dne 07.01.2025, pritožbo tožene stranke – zavarovalnice zavrnilo in potrdilo prvostopenjsko sodbo.

Oškodovanka A.A. se je zaradi dalj časa trajajočih bolečin v predelu levega jajčnika zglasila na pregled, ob katerem je ginekolog z UZ preiskavo ugotovil tvorbo velikosti 6 x 6 centimetrov, ki je bila čvrsto pritrjena v prostoru med mehurjem in maternico (mala medenica), zaradi česar je bil izveden operacijski poseg v katerem je bila tvorba uspešno odstranjena. Do nastanka tumorja v mali medenici je prišlo v posledici pozabljenega – zaostalega zloženca, ki je bil v telesu oškodovanke A.A. pozabljen ob izvedbi carskega reza in se je v telesu nahajal 3 leta.

Glede na naravo odškodninske odgovornosti za medicinske napake, zdravnik oziroma zanj zdravstvena ustanova odgovarja na temelju poslovne odškodninske odgovornosti, saj je razmerje med zdravnikom oziroma zdravstveno ustanovo in pacientom pogodbene narave. Če zdravnik ne ravna v skladu s standardi, ki jih nalaga strokovna doktrina in bolniku nastane škoda, gre za kršitev pogodbenega razmerja.

Zdravniška napaka se pojavi, ko zdravstveni delavec ali izvajalec zdravstvene storitve pri pacientu zanemari ustrezno zdravljenje, opusti ustrezno ukrepanje, nudi podstandardno zdravljenje, opusti pojasnilno dolžnost, s katero se uresniči tveganje, na katerega pacient ni bil opozorjen in nanj ni pristal ali naredi malomarno zdravljenje. Posledice zdravniške napake so škoda na zdravju ali videzu pacienta, poškodba na zdravju ali videzu pacienta, smrt pacienta.

Svetujemo vam, da ob odkritju zdravniške napake poiščete ustrezno pravno pomoč, kar je zelo pomembno za zavarovanje dokazov in medicinske dokumentacije.

Povezava: